Metylovske dřevjanky

Obec Metylovice, Muzeum Metylovice a Občanské sdružení Koňské nebe Vás srdečně zvou na výstavu akvarelů metylovského spoluobčana Víti Mališe

 „Metylovské dřevjanky“

Malíř v nich zachytil v průběhu několika desetiletí mizející svět původní vesnické architektury.

Pan Mališ se narodil v Metylovicích v roce 1943 jako mladší ze dvou sourozenců. Od dětství rád kreslí, ale teprve při práci lesníka na Bílé se jeho zájem soustředil na mizející dřevěné chalupy v horách a začal je malovat. Mnohem později začal podle reálných stavení, vlastních vzpomínek čí zachovaných fotografií malovat původní dřevěné chalupy v Metylovicích. Chtěl zachytit jejich mizející krásu, především pro své vnučky. Povedlo se mu namalovat většinu dřevjanic, jejichž fotografie se mu podařilo získat. Sám si je rámuje do vlastnoručně vyrobených rámků.  Velmi neotřelý byl jeho nápad své kresby vyfotografovat a upravit je tak, že vypadají jako známky. Jejich originální podobu můžete exkluzívně spatřit právě na této výstavě. Mimochodem pan Mališ je i současným ilustrátorem obecní kroniky.

Výstava proběhne ve výstavní síni Muzea Metylovice. Bude zahájena v sobotu

2. dubna a bude probíhat do 22. května 2011 vždy sobotu a neděli od 14 do 16 hodin.

Vstupně je 20 Kč pro dospělé, 10 Kč pro seniory a mládež. Děti do 6 let mají vstup zdarma.

Navíc v  neděli 3. dubna od 17.00 hodin  proběhne v muzeu slavnostní vernisáž této výstavy za účastí autora obrazů Víti Mališe  s úvodním slovem  Mgr. Jaromíra Poláška z Muzea Beskyd ve Frýdku Místku.

V krátkém programu vystoupí dětská část tanečního souboru Beseda. Je připraveno i malé občerstvení. Srdečně zvou pořadatele.                                                                                                                       

                                                                                                                                         Milan Hajdušek

„Metylovské dřevjanky“ v akvarelech rodáka Víti Mališe

METYLOVICE – Nezapomenutelnými pohledy do metylovské historie prodchnutými melancholií dávných časů je protkána výstava akvarelů amatérského malíře, místního rodáka Víti Mališe, která je otevřena v muzeu v Metylovicích od soboty 2. dubna.
Metylovské občanské sdružení Koňské nebe, které se o chod nového muzea a obměnu výstavní plochy stará, uspořádalo další z řady úspěšných výstav. Slavnostní vernisáží byla v neděli 3. dubna zahájena výstava amatérského malíře a ilustrátora obecní kroniky Víti Mališe, metylovského rodáka, který se ve svých akvarelech pokusil zachytit staré dřevěnice tak, jak je znal ze svého dětství a mládí. „Začal jsem malovat proto, abych  zachoval pro své vnuky a vnučky pomalu chátrající stavby a zachytil pohled na Metylovice, jak kdysi dávno vypadaly.“  Domečky, které ještě cestou přes Metylovice můžeme najít, střídají v rámech chalupy zachované už jen ve vzpomínkách pamětníků a na vybledlých fotografiích.
„Velmi neotřelým byl nápad pana Mališe obrázky dřevěnic vyfotografovat a upravit je do podoby poštovní známky. Jejich exkluzivní podobu můžete spatřit právě na této výstavě,“ dodal místopředseda občanského sdružení Koňské nebe Milan Hajdušek.
Architektonický ráz podhorských stavení připomněl i  Jaromír Polášek z Muzea Beskyd ve Frýdku – Místku. „Základem těchto staveb byly dva sruby překryté střechou – jizba a chlév,“ popsal charakteristickou konstrukci Jaromír Polášek a pokračoval: „V početných chudobnějších domácnostech připadaly na jednoho člena jen asi dva metry čtvereční plochy.“
Výstavu v Metylovicích je možno zhlédnout do 22. května vždy o víkendu od 14,00 do 16,00 hodin.                                                                                                                  

 Renata Spustová

Komentáře nejsou povoleny.

Otvírací doba

duben - říjen

Sobota : 14.00 – 16.00 hod.
Neděle : 14.00 – 16.00 hod.


listopad - březen

Neděle : 14.00 – 16.00 hod.

Vstupné

Dospělí : 20,- Kč
Děti a důchodci : 10,- Kč
Děti do 6 let : zdarma

Prohlídky je možno objednat s předstihem i mimo otevírací dobu
na mobil : 737 345 110 nebo 737 391 989,
nebo na e-mail: ruzena.vrbova@giff.cz