Dřevěné kostely v Beskydech a na Valašsku

Obec Metylovice, Muzeum Metylovice a Občanské sdružení Koňské nebe
Vás srdečně zvou na výstavu fotografií a vyřezávaných modelů

Dřevěné kostely v Beskydech a na Valašsku

Výstava proběhne ve výstavní síni Muzea Metylovice.  Bude zahájena slavnostní vernisáži v neděli 19. prosince 2010 v 16.00 hodin
 za účastí autora námětu výstavy Mgr. Jaromíra Poláška
a bude probíhat do 20. března 2011.

Autor námětu výstavy:
Mgr. Jaromír Polášek, Muzeum Beskyd, Frýdek – Místek

Fotografie kostelů:
Mgr. Andrea Stanieková, Jiřina Polášková, Mgr. Jaromír Polášek

Texty:
 Mgr. Jaromír Polášek

Modely kostelů:
Jan Bližňák
Fotografie zapůjčilo Karlovské muzeum ve Velkých Karlovicích
                                                                              K návštěvě zvou pořadatelé.

Ve výstavní síni Muzea Metylovice  proběhla v neděli 19. prosince vernisáž výstavy „Dřevěné kostely v Beskydech a na Valašsku“.  Slavnostně se otevírala výstava fotografií a vyřezávaných modelu.

Současné fotografie doplňují starší snímky z dob minulých. Pochopitelně nechybí nezbytný textový komentář.

Vernisáž zahájil pan Aleš Bílek, který přivítal přes 40 zúčastněných návštěvníků, starostu obce a hosty. Krásnou hrou na housle se prezentovala Lenka Liberdová. Přítomen byl i autor  výstavy, fotograf a historik Mgr. Jaromír Polášek z Muzea Beskyd ve Frýdku Místku. Ten poutavě hovořil  o historií a současností těchto vzácných církevních a kulturních památek.  Výborným plastickým doplňkem je i 11 vyřezávaných dřevěných modelů. Ty zhotovil pan  Jan Blizňák z Frýdku Místku. Ten mimo jiné prozradil, že doba potřebná ke zhotovení jednoho dřevěného kostela  v měřítku 1:40 je 600 – 1 000 hodin. U větších kostelů, například kostela v Hrabové mu to zabere ještě více času.

Po zahájení následovala prohlídka exponátů a volná diskuse  s tvůrci výstavy. Příjemnou atmosféru podpořilo i  přichystané pohoštění pro návštěvníky (víno, minerálky, koláče). Premiérova vernisáž v muzeu se opravdu povedla a pořadatelé z Občanského sdružení Koňské nebe mohli být spokojeni.

Fotografie zapůjčilo bezplatně Karlovské muzeum ve Velkých Karlovicích.

Výstava potrvá do 20. března 2011. Jste srdečně zváni.

Milan Hajdušek

Komentáře nejsou povoleny.